İnsanın var oluşundan itibaren, insanın bilinç ve yaşamını oluşturan, onun temel ana gelişimi sağlayan en önemli etmen farkındalık ve şartlanma üzerine kurulmuş mekanizmadır. İnsanın temel var oluş güdüsünü tetikleyen ve ona anlam kazandıran şartlanma, insanın tüm bireysel ve toplumsal sürecinin en önemli köşebendidir. İnsan; bilincini oluşturma sürecinde, bu iki temel mekanizma üzerinde kendini şekillendirir, var olan temel öğrenme edinimini tetikleyen önce meraktır, sonrası deneyimleme ve sonuç olarak bilincinde tanım yaratırken, şartlanmayı oluşturur.
Ateş yakar sürecini kısaca takip edelim, kişi önce ısınma veya pişirme amaçlı ateşe doğru merak güdüsü ile yönelir, onu anlamak için insan olarak temel duyularını harekete geçirerek, onu kendinde deneyimleme amacı ile koşul yaratır. Gözle ışığı, kokuyla yanmayı, yaklaştıkça ısıyı deneyimler, ancak bu şartlanma sonucunu oluşturmaz, çünkü koşul tamamlanmamıştır hala, eksik olan direkt deneyimleme bilincini oluşturacak sonuç çıkarma koşulu yaratılmaktır. Bu çıkarım için temas şartı oluşturarak, uzaktan görsellik yerine eylemlilik yaratarak, deneyimi tamamlamak için sonuç çıkarılır. Bu da elle tutma sonucu yanma ve yanmanın bilinçte yarattığı ateş yakar inancının oluşmasıdır. Bu deneyle sonuçlanan ise ateşi tutmak için, mutlaka yakma yaratmayacak yan öğeye, yani maşa ve benzeri alete veya onu yaratmak için, bilinç içi tasarıma ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.
Şartlanma bu anlamıyla, gelişim için motor işlevi görmektedir. Şartlanmış bilinç, ilk olarak korku ile tanımladığı yanma eyleminde, yaşadığı acıyı şartlanma olarak kendinde yaratarak, bundan sonraki tüm bilincini bu bağlamda oluşturur. Ateş ve yanma, şartlanma refleksini oluşturarak bilinci koşullandırır.
Şartlanmak koşulunu, hakim sınıflar en ince detayına kadar, sistem içinde kişilik ve toplulukların koşullanmasında kullanıldığı için, farklı tarzlarda ancak aynı amaca yönelik, sistemsel varlık nedeni olarak sürdürür. Yapay bilinç olarak yaratılan yanılsamalı doğruluk yaratılarak, bilinç koşullanması ile yönetim mekanizmasının sürekliliği sağlanır. Bütün bu şartlanmada temel yönelimler.
1–Aile içi koşullanma sonucu şartlanma.
2–Çevresel koşullanma sonucu şartlanma.
3–Eğitim içi koşullanma sonucu şartlanma.
4–Toplum içi koşullanma sonucu şartlanma.
5–İnançsal boyutta koşullanma sonucu şartlanma.
6–Tepkisel boyutta koşullanma sonucu şartlanma.
7–Kişisel boyutta koşullanma sonucu şartlanma.
8 – Cinsel ve cinsel kimlik boyutunda koşullanma sonucu şartlanma.
9–Yapay bilinç boyutunda koşullanma sonucu şartlanma.
10–Tabusal bilinç boyutunda koşullanma sonucu şartlanma.
11–Şiddet boyutunda koşullanma sonucu şartlanma.
12–Korku boyutunda koşullanma sonucu şartlanma.
Üst başlıklar olarak alacağımız üsteki konular, koşullanma sonucu şartlanmanın yarattığı kişilikte, insanın tarihsel ve toplumsal gelişimini anlamlandırarak, daha net ortaya çıkmasını sağladı. İnsansı dönüşümün aslında yanılsama ile kendi inkarını yaratarak, sahte gerçeklilik ile kendini inkara yöneldiğini belirleye biliriz.
Para, iktidar aracı olarak kendini kurumsallaştırırken, temel oluşumlarını devlet, din ve şiddet temelinde oluşturdu. Bu yapıları yaratmak için, yapı harcı olarak kullandığı alt temel, koşullanma sonucu şartlanmayı yaratmak oldu. İnsanın temel var olma nedeni olan farkındalık, merak ve öğrenme güdülerine yansıyan koşullanma, sonuçta insanın korkuları üzerinde belirginleşti.
İnsanın temel korkusu olan yalnız kalma, kendi içinde taklit etme ve üst kimliğe dayalı koşullanmayı yaratırken, bilinç düzeyinde ise şartlanmayı yaratarak, kendiside kölelik bağlamında, özgürlüğüne ömür boyu elveda demekte olduğunun, aslında hiçte farkında değildir.

FATİH MEHMET YILDIRIM
16.03.09 MANNHEIM
Ferit Ve Tutuştu Şafak Eylül’de
Kimlik ve çakalların sofrası
Romanın yazarı ve
Gözlerde ki Inci taneleri
şiir kitabının şairi.

fmyildirim88@hotmail.com
www.fatihmehmetyildirim.com
Popularity: 61% [?]
Bu Yazıyı Toplamda 404 Kişi Okudu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

85 − = 82